Site Loader

Pats statybų startas. Jau radote kas išlies pamatus, avansas paliktas. Ieškote geriausios blokelių kainos, visi statybų forumai perskaityti. Žodžiu statybų projektas jau startuoja. Visi namo projektavimo darbai žinoma baigti, leidimas statybai irgi gautas…

Ko nepamiršti, kad statybos būtų organizuojamos legaliai ir vėliau jas įteisinant nekiltų sunkumų?

Kaip ir ankstesnių įrašų atveju, apžvelgsiu dažniausiai mūsų sutinkamus gyvenamuosius namus. Vieno, dviejų butų, nesudėtingos grupės statinius. Jeigu statote daugiabučius, raketų paleidimo aikšteles ir kitus įdomius statinius – skaitykite įstatymus ir rasite atsakymus.

Statybų draudimas

2017 metų sausio 1 dieną įsigaliojusiame statybos įstatyme atsirado prievolė vykdant visus statybos darbus apsidrausti civilinės atsakomybės draudimu. Jei iki tol tokia prievolė galiojo tik rimtiems rangovams (įmonėms), tai nuo 2017 metų kiekvienas privatus statytojas privalo draustis vykdant statybos darbus. O apie tokio draudimo poliso turėjimą vėliau būtinai paklaus statybų inspekcija.

Iš praktikos galiu pasakyti, kad verta draustis ilgesniam laikotarpiui, nes paprastai draudimo kaina labai stipriai nesikeičia. Tad renkantis 3mėn, 1 metai, 2 metai – dažnu atveju verta rinktis 2 metų laikotarpį. Per tokį laikotarpį dažniausiai baigiami visi statybos darbai. O pridavimo metu galima laisvai naudoti statybų pradžioje įsigytą draudimo polisą. Nepamirškit, kad priduodant namą bus reikalingas ir statybų polisas ir jo apmokėjimą patvirtinantis dokumentus (kvitas).

Nepamirškit, kad tas polisas gali ir iš tiesų pasitarnauti, jei atsiras nenumatytų nuostolių statybose. Apie visas sąlygas ir kada draudimas iš tiesų suveikia – reikia skaityti konkrečios draudimo bendrovės dokumentus.

Dar kart trumpas reziume:

  • Jeigu statybos leidimą gavote iki 2016 12 30 – statybos draudimas nėra privalomas;
  • Statybos leidimas gautas po 2017 01 01 – statybos draudimas privalomas;
  • Jeigu pamiršote įsigyti draudimą, o namas jau pastatytas / statomas – draudimo polisą įsigyti galima ir vėliau;

Pranešimas apie statybų pradžią

Ne vėliau kaip prieš 1 (vieną) darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma statybos inspekcijai pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus statinio statybos dalyvius. Išimtis taikoma tik nesudėtingiems statiniams (t.y. iki 80m2).

Pranešimas pateikiamas sistemoje infoStatyba. Jame reikia nurodyti pagrindinę informaciją apie statomą namą – adresą, statybos leidimo duomenis, projektą ir pan. Svarbu nurodyti pasamdytus statybų dalyvius – rangovus, vadovus, techninius prižiūrėtojus (apie juos šiek tiek detaliau vėliau).

Pranešimas laikomas tinkamu, jei po inspektoriaus patikrinimo atsiranda būsena “Priimtas”.

Pranešimą galite pateikti patys. Tačiau, iš praktikos matome, jog dirbti su ta sistema nėra labai paprasta ir patogu žmogui be patirties. Teikiame tokią paslaugą ir padedame paruošti Pranešimą apie statybų pradžią. Kreipkitės – mielai padėsim.

Nepateikus pranešimo apie statybų pradžią galima gauti baudą, kuri įstatymuose numatyta nuo 100eur iki 300eur. Geriau tuos pinigus išleisti statyboms, nei baudai… 🙂

Rangovas

Statytojas turi teisę rinktis statybos organizavimo būdą:

  • rangos (samdomas oficialus rangovas);
  • ūkio (darbus atlieka pats arba samdo atskiras statybų brigadas);
  • mišrų (dalį darbų atliekant rangos, dalį – ūkio būdu)

Praktikoje statant individualius namus labai retai tenka sutikti oficialius rangovus. Tai ko gero sąlygoja tam tikras oficialias atsakomybes – garantiniai rangovo raštai, kuriuos laiduoja draudimo bendrovė, atestuoti vadovai, darbų civilinės atsakomybės draudimas ir pan. Visa tai susideda į galutinę kainą. O kaina statybose dažniausiai yra argumentas “on top”.

Taigi dažniausiai sutinkame ūkio būdu organizuojamas statybas. O tai reiškia pačio statytojo atsakomybę už statybos kokybę, garantijas ir pan. Kiek jam pavyksta išsireikalauti pačiam – tiek ir turi.

Statinio statybos vadovas

Visais atvejais (išskyrus I grupės nesudėtingųjų statinių statybą), statinio statybos darbams privalo vadovauti kompetentingas statinio statybos vadovas.

Geras klausimas – “Kas gali būti statybos vadovu?“.

Atsakyti paprasta, jeigu statybos vykdomos po 2018 m. sausio 1 d. Šiuo atveju statybos vadovas ( tas pats ir dėl statinio statybos techninės priežiūros vadovo) gali būti tik atestuotas statybos inžinierius. Reikia paminėti, kad nėra svarbu kada gautas statybos leidimas. Jeigu statoma nuo 2018 – privalo būti atestatas.

Atestatus ir jų galiojimus galima pasitikrinti šiame registre.

Jeigu namas statytas iki 2018 – truputį paprasčiau. Tuo metu buvo galima statyboms vadovauti ir turint inžinerinį išsilavinimą. Pvz. statant vienbutį gyvenamą namą – užteko turėti statybos inžinerijos bakalauro diplomą. Labai tiksliai tai nebuvo apibrėžta. Todėl pridavimo metu žiūrima šiek tiek atlaidžiau.

Tačiau iš praktikos – vadovas su atestatu – niekam klausimų nekyla. Tą ir rekomenduojame. Nerandate atestuoto vadovo savo statyboms? Kreipkitės – padėsim.

Statybos techninės priežiūros vadovas

Techninės priežiūros vadovas dažniausiai painiojamas su statybos vadovu. Tiesa, kad šis irgi privalo būti tinkamai atestuotas. Tačiau, jeigu statybos vadovas yra privalomas beveik visais namų statybos atvejais. Tai statybos techninis prižiūrėtojas privalomas rečiau.

Privalote turėti ir statybos vadovą ir statybos techninį vadovą (jie privalo būti skirtingi asmenys) šiais atvejais:

  • statomas dvibutis gyvenamasis namas
  • statomi blokuoti gyvenamieji namai
  • statomas namas, kurio bendras plotas >300m2

Tai yra dažniausiai privačių statytojų sutinkami atvejai, kuomet privalu turėti pasamdytą statybos techninį prižiūrėtoją.

Verta paminėti, kad techninis prižiūrėtojas privalo būti apsidraudęs savo veiklą konkrečiam namui – adresui. Jeigu pvz projektuotojas gali apsidrausti savo veiklą ir projektuoti tiek namų, kiek tik gali. Tai techninis prižiūrėtojas privalo apsidrausti civilinės atsakomybės draudimu kiekvienas statybas. Tai įtakoja ir paslaugos kainą.

Atestatus ir jų galiojimus galima pasitikrinti šiame registre, kaip ir minėta anksčiau.

Dar liko klausimų, į kuriuos neradote atsakymų? Kreipkitės. Mielai atsakysim.

Dirbame taip, kad sumažintume rūpesčius “statybų popierizme”, o Jums beliktų rinktis sienų dažų spalvą… 😀

pridavimaiLT

Post Author: pridavimai

One Reply to “Ką reikia žinoti prieš pradedant statyti namą?”

  1. Sveiki, issiunciau jums nuotraukas statybu leidimo, ketvirtadieni telefonu kalbejomes del pranesimo statybu darbu pradzios ir statybu draudimo

    Pagarbiai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *